PRO POWER SP95/1.2/YELLOW Heat Shrink Tubing, Flame Retardant, 9.5 mm, 0.374 ", 2:1, Yellow, 3.94 ft, 1.2 m
HomeStore
  • 20kV/mm Minimum electric strength
  • 1.35 Maximum specific gravity
Applications
Safety, Industrial
Product details
Length - Metric 1.2m
Shrink Tubing / Boot Material PO (Polyolefin)
Shrink Ratio 2:1
I.D. Recovered Max - Imperial 0.185"
I.D. Supplied - Imperial 0.374"
Length - Imperial 3.94ft
I.D. Supplied - Metric 9.5mm
Product Range -
I.D. Recovered Max - Metric 4.7mm
Shrink Tubing / Boot Colour Yellow
Other details
Brand PRO POWER
Part Number SP95/1.2/YELLOW
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Safety, Industrial
Product details
Length - Metric 1.2m
Shrink Ratio 2:1
Length - Imperial 3.94ft
I.D. Supplied - Metric 9.5mm
Product Range -
Other details
Brand PRO POWER
Part Number SP95/1.2/YELLOW
Description
I.D. Supplied - Metric 9.5mm
Part Number SP95/1.2/YELLOW
PRO POWER SP95/1.2/YELLOW Heat Shrink Tubing, Flame Retardant, 9.5 mm, 0.374 ", 2:1, Yellow, 3.94 ft, 1.2 m | Tanotis