PRO POWER SP3X12/4-1.2MBLACK Heat Shrink Tubing, Flame Retardant, 12 mm, 0.472 ", 3:1, Black, 3.94 ft, 1.2 m
  • Non-corrosive
  • Flame-retardant
  • -55 to 135�C Operating Temperature range
Applications
Industrial
Product details
Length - Metric 1.2m
Shrink Tubing / Boot Material PO (Polyolefin)
Shrink Ratio 3:1
I.D. Recovered Max - Imperial 0.157"
I.D. Supplied - Imperial 0.472"
Length - Imperial 3.94ft
I.D. Supplied - Metric 12mm
Product Range -
I.D. Recovered Max - Metric 4mm
Shrink Tubing / Boot Colour Black
Other details
Brand PRO POWER
Part Number SP3X12/4-1.2MBLACK
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Non-corrosive
  • Flame-retardant
Applications
Industrial
Product details
Length - Metric 1.2m
Shrink Ratio 3:1
Length - Imperial 3.94ft
I.D. Supplied - Metric 12mm
Product Range -
Other details
Brand PRO POWER
Part Number SP3X12/4-1.2MBLACK
Description
I.D. Supplied - Metric 12mm
Part Number SP3X12/4-1.2MBLACK
PRO POWER SP3X12/4-1.2MBLACK Heat Shrink Tubing, Flame Retardant, 12 mm, 0.472 ", 3:1, Black, 3.94 ft, 1.2 m | Tanotis