PRO POWER CGFC-18/6-0 Heat Shrink Tubing, CGFC Series Polyolefin, 18 mm, 0.708 ", 3:1, Black, 9.84 ft, 3 m
  • Available in variety of colours
  • Good chemical and solvent resistance
  • Operating temperature range -40�C to 135�C
  • Minimum shrink temperature is 80�C
  • Minimum full recovery temperature is 120�C
  • 3:1 shrink ratio
  • Available in wide range of lengths
Applications
Industrial
Product details
Length - Metric 3m
Shrink Tubing / Boot Material PO (Polyolefin)
Shrink Ratio 3:1
I.D. Recovered Max - Imperial 0.236"
I.D. Supplied - Imperial 0.708"
Length - Imperial 9.84ft
I.D. Supplied - Metric 18mm
Product Range -
I.D. Recovered Max - Metric 6mm
Shrink Tubing / Boot Colour Black
Other details
Brand PRO POWER
Part Number CGFC-18/6-0
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Safety Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 3:1 shrink ratio
Applications
Industrial
Product details
Length - Metric 3m
Shrink Ratio 3:1
Length - Imperial 9.84ft
I.D. Supplied - Metric 18mm
Product Range -
Other details
Brand PRO POWER
Part Number CGFC-18/6-0
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
I.D. Supplied - Metric 18mm
Part Number CGFC-18/6-0
PRO POWER CGFC-18/6-0 Heat Shrink Tubing, CGFC Series Polyolefin, 18 mm, 0.708 ", 3:1, Black, 9.84 ft, 3 m | Tanotis