PRO POWER 3182Y-1.50MMBLK Multicore Unscreened Cable, Flexible, Per M, Black, 2 Core, 1.5 mm�
HomeStore
  • Plain annealed copper wire
  • Available in variety of jacket colours
  • Rated voltage of 300V/500V
  • Operating temperature range -15�C to 70�C
  • Selective conductor cross sectional area from 0.5mm� to 2.5mm�
  • 3.7mm maximum inner diameter
  • 9.4mm maximum outer diameter
  • Maximum current rating of 30A
  • Available in 50m, 100m reel lengths
Applications
Industrial, Power Management
Product details
No. of Cores 2Core
Reel Length (Metric) -
Conductor Material Copper
Jacket Material PVC
External Diameter 7.5mm
Voltage Rating 500V
Reel Length (Imperial) -
Product Range 3182Y Series
Wire Gauge -
Jacket Colour Black
No. of Max Strands x Strand Size 30 x 0.25mm
Conductor Area CSA 1.5mm�
Other details
Brand PRO POWER
Part Number 3182Y-1.50MMBLK
Quantity 1 Metre
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Plain annealed copper wire
  • Rated voltage of 300V/500V
  • 3.7mm maximum inner diameter
  • 9.4mm maximum outer diameter
Applications
Industrial, Power Management
Product details
No. of Cores 2Core
Reel Length (Metric) -
Conductor Material Copper
Jacket Material PVC
External Diameter 7.5mm
Voltage Rating 500V
Reel Length (Imperial) -
Product Range 3182Y Series
Wire Gauge -
Jacket Colour Black
Conductor Area CSA 1.5mm�
Other details
Brand PRO POWER
Part Number 3182Y-1.50MMBLK
Quantity 1 Metre
Description
  • Rated voltage of 300V/500V
  • 3.7mm maximum inner diameter
  • 9.4mm maximum outer diameter
External Diameter 7.5mm
Voltage Rating 500V
Conductor Area CSA 1.5mm�
Part Number 3182Y-1.50MMBLK
PRO POWER 3182Y-1.50MMBLK Multicore Unscreened Cable, Flexible, Per M, Black, 2 Core, 1.5 mm� | Tanotis