POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY KUP-14D11-24 RELAY, 3PDT, 240VAC, 28VDC, 5A
HomeStore
This is a RELAY, 3PDT, 240VAC, 28VDC, 5A product from POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY with the model number KUP-14D11-24
Product details
Contact Configuration 3PDT
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 5A
Product Range KUP Series
Relay Mounting Socket
Coil Type Non Latching
Contact Voltage VAC 240VAC
Relay Terminals Quick Connect
Contact Voltage VDC 28VDC
Contact Material Silver
Coil Resistance 472ohm
Brand POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY
Part Number KUP-14D11-24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Contact Configuration 3PDT
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 5A
Product Range KUP Series
Relay Mounting Socket
Coil Type Non Latching
Contact Voltage VAC 240VAC
Relay Terminals Quick Connect
Contact Voltage VDC 28VDC
Contact Material Silver
Coil Resistance 472ohm
Part Number KUP-14D11-24
Description
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 5A
Contact Voltage VAC 240VAC
Contact Voltage VDC 28VDC
Coil Resistance 472ohm
Part Number KUP-14D11-24
POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY KUP-14D11-24 RELAY, 3PDT, 240VAC, 28VDC, 5A | Tanotis