POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY KUP-11D55-12 RELAY, DPDT, 240VAC, 32VDC, 10A
HomeStore
This is a RELAY, DPDT, 240VAC, 32VDC, 10A product from POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY with the model number KUP-11D55-12
Product details
Contact Material Silver Cadmium Oxide
Relay Mounting Panel
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 120ohm
Product Range KUP Series
Relay Terminals Quick Connect
Contact Current 10A
Approvals & Standards CSA, UL
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 12VDC
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 32VDC
Other details
Brand POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY
Part Number KUP-11D55-12
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Relay Mounting Panel
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 120ohm
Product Range KUP Series
Relay Terminals Quick Connect
Contact Current 10A
Approvals & Standards CSA, UL
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 12VDC
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 32VDC
Other details
Part Number KUP-11D55-12
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Coil Resistance 120ohm
Contact Current 10A
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 12VDC
Contact Voltage VDC 32VDC
Part Number KUP-11D55-12
POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY KUP-11D55-12 RELAY, DPDT, 240VAC, 32VDC, 10A | Tanotis