POTTER&BRUMFIELD - TE Connectivity SSR-240D25 Solid State Relay SPST-NO 25 A 280 V Panel Mount Screw Zero Crossing
HomeStore
This is a SSR-240D25 Solid State Relay , SPST-NO, 25 A, 280 V, Panel Mount, Screw, Zero Crossing product from POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY with the model number SSR-240D25
Product details
Contact Configuration SPST-NO
Load Current 25A
Operating Voltage Max 280V
Relay Mounting Panel Mount
Relay Terminals Screw
Switching Mode Zero Crossing
Operating Voltage Min 24V
Control Voltage Min 3VDC
Control Voltage Max 32VDC
Product Range -
Other details
Brand POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY
Part Number SSR-240D25
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
More Images
POTTER&BRUMFIELD - TE Connectivity SSR-240D25 Solid State Relay SPST-NO 25 A 280 V Panel Mount Screw Zero Crossing - Image 2
Product details
Contact Configuration SPST-NO
Load Current 25A
Operating Voltage Max 280V
Relay Mounting Panel Mount
Relay Terminals Screw
Switching Mode Zero Crossing
Operating Voltage Min 24V
Control Voltage Min 3VDC
Control Voltage Max 32VDC
Product Range -
Other details
Part Number SSR-240D25
Description
Load Current 25A
Operating Voltage Max 280V
Operating Voltage Min 24V
Control Voltage Min 3VDC
Control Voltage Max 32VDC
Part Number SSR-240D25
POTTER&BRUMFIELD - TE Connectivity SSR-240D25 Solid State Relay SPST-NO 25 A 280 V Panel Mount Screw Zero Crossing | Tanotis