PICKERING 119-1-A-12/3D Reed Relay, SPST-NO, 12 VDC, Micro-SIL 119 Series, Through Hole, 400 ohm, 700 mA
HomeStore
Product Overview
  • 100% tested for dynamic contact resistance
  • 1 Form A configuration, comes with internal diode
  • Coil voltage is 12V
  • Coil resistance range is 400 ohm, maximum contact resistance is 0.17 ohm
  • Maximum operating voltage is 9V at 25°C
  • Minimum operating voltage is 1.2V at 25°C
  • Power rating is 10W, operating temperature range is -20°C to +85°C
  • Maximum switch current is 0.7A
  • Minimum stand-off voltage is 3000V
  • Life expectancy is 10?
Product details
Technical Specifications
Contact Configuration
SPST-NO
Product Range
Micro-SIL 119 Series
Coil Resistance
400ohm
Switching Voltage Max
1kV
Coil Voltage
12VDC
Relay Mounting
Through Hole
Switching Current Max
700mA
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand PICKERING
Part Number 119-1-A-12/3D
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Coil voltage is 12V
  • Life expectancy is 10?
Product details
Technical Specifications
Contact Configuration
SPST-NO
Product Range
Micro-SIL 119 Series
Coil Resistance
400ohm
Switching Voltage Max
1kV
Coil Voltage
12VDC
Relay Mounting
Through Hole
Switching Current Max
700mA
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand PICKERING
Part Number 119-1-A-12/3D
Description
  • Coil voltage is 12V
400ohm
1kV
12VDC
700mA
Part Number 119-1-A-12/3D
PICKERING 119-1-A-12/3D Reed Relay, SPST-NO, 12 VDC, Micro-SIL 119 Series, Through Hole, 400 ohm, 700 mA | Tanotis