Phoenix Contact SPC 5/3-STCL-7.62 SPC 5/3-STCL-7.62 Pluggable Terminal Block 7.62 mm 3 Ways 24AWG to 8AWG 10 mm² Push In 41 A
HomeStore
The SPC series Printed-Circuit Board Connector for power electronics with 5 to 15mm pitch, push-in spring connection and pin/socket contact. It is an automatic, tool-free snap-lock mechanism using the click and lock system (STCL) and high level of safety even in the event of vibrations. It has push-in spring connection with a current carrying capacity of 41A and an automatic snap-on mechanism without tools with the click and lock system (STCL) and high degree of safety even in case of vibrations.
  • Unrestricted 600V-UL approval
  • CP-PC RD coding profile
  • Fast connection technology thanks to tool-free direct plug-in principle
  • Maximum contact reliability due to integrated double steel spring
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number SPC 5/3-STCL-7.62
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • CP-PC RD coding profile
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number SPC 5/3-STCL-7.62
Description
Part Number SPC 5/3-STCL-7.62
Phoenix Contact SPC 5/3-STCL-7.62 SPC 5/3-STCL-7.62 Pluggable Terminal Block 7.62 mm 3 Ways 24AWG to 8AWG 10 mm² Push In 41 A | Tanotis