Phoenix Contact MCV 15/12-GF-381 Terminal Block Header 3.81 mm 12 Ways 8 A 300 V Through Hole Vertical
HomeStore
The MCV 1,5/12-GF-3,81 from Phoenix Contact is a 3.81mm pitch, 12 pole header with threaded flange. The header with threaded flange has a plug-in direction vertical to the PCB.
  • Nominal current is 8A
  • Rated voltage (III/3) is 160V, (III/2) is 160V, (II/2) is 250V
  • Rated surge voltage (III/3) is 2.5KV, (III/2) is 2.5KV, (II/2) is 2.5KV
  • Green colour PBT insulating material, flammability rating according to UL94 V0
  • Maximum flexibility design
  • Contact surface is tin
  • CSA, VDE, CCA, cULus, EAC standards
  • Hole diameter is 1.2mm
  • Pin dimension is 0.8mm x 0.8mm, screwable flange for superior mechanical stability
  • Vertical connection enables multi-row arrangement on the PCB
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number MCV 1,5/12-GF-3,81
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Nominal current is 8A
  • Maximum flexibility design
  • Contact surface is tin
  • Hole diameter is 1.2mm
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number MCV 1,5/12-GF-3,81
Description
  • Nominal current is 8A
  • Hole diameter is 1.2mm
Part Number MCV 1,5/12-GF-3,81
Phoenix Contact MCV 15/12-GF-381 Terminal Block Header 3.81 mm 12 Ways 8 A 300 V Through Hole Vertical | Tanotis