Phoenix Contact IC 25/10-STGF-508 Pluggable Terminal Block 5.08 mm 10 Ways 30AWG to 12AWG 2.5 mm² Screw 12 A
HomeStore
The IC 2,5/10-STGF-5,08 from Phoenix Contact is a 5.08mm pitch, CLASSIC COMBICON PCB connector with 10 position. The plug components with male contact and threaded flange for screw connection. Suitable for wire gauge ranging from 24AWG to 12AWG.
  • Nominal current is 12A
  • Rated voltage (III/3) is 250V, (III/2) is 320V, (II/2) is 630V
  • Green colour polyamide insulating material
  • Flammability rating according to UL 94 V0
  • Maximum flexibility design
  • Contact surface is gold
  • CSA, UL, VDE, cULus approvals
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number IC 2,5/10-STGF-5,08
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Nominal current is 12A
  • Maximum flexibility design
  • Contact surface is gold
Brand PHOENIX CONTACT
Description
  • Nominal current is 12A
Phoenix Contact IC 25/10-STGF-508 Pluggable Terminal Block 5.08 mm 10 Ways 30AWG to 12AWG 2.5 mm² Screw 12 A | Tanotis