Phoenix Contact ELR H5-IES-PT-24DC/500AC-9 ELR H5-IES-PT-24DC/500AC-9 Motor Starter Hybrid Series Three Phase 9 A 7 W 24 Vdc 500 Vac
HomeStore
The ELR H5-IES-PT-24DC/500AC-9 is a Hybrid Motor Starter for reversing 3~ AC motors up to 550VAC, with 24VDC input, 9A output current, emergency stop function, adjustable overload shutdown, higher transient voltage strength and push-in connection. It features reverse polarity protection parallel polarity protection diode and surge protection. The CONTACTRON hybrid motor starter technology combines wear-free solid-state technology and robust relay technology. The microprocessor-controlled combination enables gentle switching, considerably reducing load on the relay contacts. This means that the service life of hybrid motor starter is up to ten times longer than that of purely mechanical switching devices.
  • IP20 Protection rating
  • Class 10A Trigger characteristic in according with IEC 60947 standard
  • Acknowledge output
  • <30ms Typical turn-off time
  • <30ms Typical turn-off time
  • 1 PDT Contact type
  • Push-in connection method
Applications
Industrial, Motor Drive & Control, Automation & Process Control
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number ELR H5-IES-PT-24DC/500AC-9
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • IP20 Protection rating
  • Acknowledge output
  • 1 PDT Contact type
  • Push-in connection method
Applications
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Phoenix Contact ELR H5-IES-PT-24DC/500AC-9 ELR H5-IES-PT-24DC/500AC-9 Motor Starter Hybrid Series Three Phase 9 A 7 W 24 Vdc 500 Vac | Tanotis