PANASONIC TQ2SA-24V-Z Signal Relay, 24 VDC, DPDT, 2 A, TQ, Surface Mount, Non Latching
HomeStore
The TQ-SMD series 2-pole 5mm surface-mount Signal Relay complies with JIS C0806. By using the highly efficient polar magnetic circuit "seesaw balance mechanism", a nominal operating power of 140mW (minimum operating power of 79mW) has been achieved (4-form-C single side stable type is 280mW). The high-efficiency magnetic circuits ensure low magnetic flux leakage. Because characteristics are little changed by proximity mounting, high-density mounting is possible.
  • Suitable for SMD automatic insertion (SA type)
  • The use of gold-clad twin crossbar contacts ensures high contact reliability
  • DIL terminal array enables use of IC sockets
  • Low thermal electromotive force
  • Latching types also available
  • Self-clinching terminal also available
  • MBB contact types available
Applications
Industrial, Signal Processing, Communications & Networking, Test & Measurement
Warnings
Product details
Coil Voltage: 24VDC
Contact Configuration: DPDT
Contact Current: 2A
Product Range: TQ
Relay Mounting: Surface Mount
Coil Type: Non Latching
Relay Terminals: Solder
Contact Voltage VAC: -
Contact Voltage VDC: 30V
Contact Material: Silver
Coil Resistance: 2.88kohm
Other details
Brand PANASONIC
Part Number TQ2SA-24V-Z
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • MBB contact types available
Applications
Warnings
Product details
Coil Voltage: 24VDC
Contact Configuration: DPDT
Contact Current: 2A
Product Range: TQ
Relay Mounting: Surface Mount
Coil Type: Non Latching
Relay Terminals: Solder
Contact Voltage VAC: -
Contact Voltage VDC: 30V
Contact Material: Silver
Coil Resistance: 2.88kohm
Other details
Brand PANASONIC
Part Number TQ2SA-24V-Z
Description
Coil Voltage: 24VDC
Contact Current: 2A
Contact Voltage VDC: 30V
Coil Resistance: 2.88kohm
Part Number TQ2SA-24V-Z
PANASONIC TQ2SA-24V-Z Signal Relay, 24 VDC, DPDT, 2 A, TQ, Surface Mount, Non Latching | Tanotis