PANASONIC 100SXE39M+T Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 39 µF, 100 V, 0.03 ohm, 1000 hours @ 125°C, ± 20%
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
39µF
Open menu
Capacitor Case / Package
Radial Box - 2 Pin
Open menu
Lifetime @ Temperature
1000 hours @ 125°C
Capacitor Mounting
Through Hole
Ripple Current
3A
Product Length
Product Height
13mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
100V
ESR
0.03ohm
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Product Diameter
10mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
OS-CON SXE Series
Other details
Brand PANASONIC
Part Number 100SXE39M+T
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
39µF
Capacitor Case / Package
Radial Box - 2 Pin
Lifetime @ Temperature
1000 hours @ 125°C
Capacitor Mounting
Through Hole
Ripple Current
3A
Product Length
Product Height
13mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
100V
ESR
0.03ohm
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Product Diameter
10mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
OS-CON SXE Series
Other details
Brand PANASONIC
Part Number 100SXE39M+T
39µF
Radial Box - 2 Pin
1000 hours @ 125°C
3A
13mm
125°C
100V
0.03ohm
± 20%
10mm
-55°C
Part Number 100SXE39M+T
PANASONIC 100SXE39M+T Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 39 µF, 100 V, 0.03 ohm, 1000 hours @ 125°C, ± 20% | Tanotis