- Colour consistency of < 2 SDCM, IP20 protection
- Compatible with conventional MR16 lamps
- Precise optical control and free from multi-shadow issue
- 0.35A nominal current, 36.5V nominal voltage, 12.4W on-mode power (GMS)
- 97lm/W luminous efficacy, 3000K light colour (designation)
- 4350 peak luminous intensity (GMS)
- 1050lm useful luminous flux (Φuse) (GMS)
- Height is 55mm, length is 50mm, grey heatsink, 70°C performance temp (IEC 62717)
- Standards-IEC 62471, EN 60598-1, EN 60529, EN 55015, EN 61547, EN62031 IEC 605981/CE
- Ambient temperature range from -25 to +40°C
Other details
| Brand | OSRAM |
| Part Number | PL-CN50-COB-1400-930-24D-G2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Other details
| Brand | OSRAM |
| Quantity | Each |
Description