OMEGA F2020-100-A RTD Sensor, Component with Leads, Class A, -50 °C, 300 °C, 100 ohm, Platinum
HomeStore
Product Overview
  • Very low cost, flat, small profile
  • Resistance meets requirements of IEC60751
  • Temperature coefficient a = 0.00385 ohm/ohm/°C
  • Long-term stability�max R0 drift 0.4% after 1000 hours at 500°C (932°F)
  • Vibration resistance at least 40g acceleration at 10 to 2000Hz
  • Shock resistance at 100g acceleration with 8ms half sine wave
  • Self heating 0.4K/mW at 0°C
  • Response time water current (v = 0.4m/s) t0.5 = 0.2s, t0.9 = 0.4s; air stream
  • Size (W x L x H) is 2.0 x 2.0 x 0.8mm
  • 100 ohm nominal resistance
Product details
Technical Specifications
Sensing Temperature Min
-50°C
Sensing Temperature Max
300°C
Resistance
100ohm
Measured Temperature Max
300°C
RTD Element Material
Platinum
Probe Diameter
Cable Length - Metric
10mm
Cable Termination
Wire Leaded
Product Range
F Series
RTD Type
Component with Leads
RTD Accuracy
Class A
Measured Temperature Min
-50°C
Resistance @ 0°C
100ohm
Probe Material
Probe Length
Cable Length - Imperial
0.4"
Wire Configuration
2-Wire
SVHC
No SVHC (17-Jan-2022)
Other details
Brand OMEGA
Part Number F2020-100-A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Self heating 0.4K/mW at 0°C
  • 100 ohm nominal resistance
Product details
Technical Specifications
Sensing Temperature Min
-50°C
Sensing Temperature Max
300°C
Resistance
100ohm
Measured Temperature Max
300°C
RTD Element Material
Platinum
Probe Diameter
Cable Length - Metric
10mm
Cable Termination
Wire Leaded
Product Range
F Series
RTD Type
Component with Leads
RTD Accuracy
Class A
Measured Temperature Min
-50°C
Resistance @ 0°C
100ohm
Probe Material
Probe Length
Cable Length - Imperial
0.4"
Wire Configuration
2-Wire
SVHC
No SVHC (17-Jan-2022)
Other details
Brand OMEGA
Part Number F2020-100-A
Description
  • Self heating 0.4K/mW at 0°C
  • 100 ohm nominal resistance
-50°C
300°C
100ohm
300°C
10mm
-50°C
Resistance @ 0°C
100ohm
0.4"
Part Number F2020-100-A
OMEGA F2020-100-A RTD Sensor, Component with Leads, Class A, -50 °C, 300 °C, 100 ohm, Platinum | Tanotis