NORCOMP 858-017-203RKT4 SENSOR CONN, M12, 17POS, RCPT, CABLE
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Product Range
VULCON M12 Circulars Series
Sensor Connector Gender
Female
Sensor Contact Type
Solder Socket
IP / NEMA Rating
IP67
Connector Body Material
Aluminum Alloy Body
Contact Plating
Gold
Voltage Rating
30V
Sensor Connector Size
M12
No. of Positions
17 Positions
Sensor Connector Mounting
Straight Cable Mount
Connector Coding
A Coded
Contact Material
Brass
Current Rating
1.5A
SVHC
No SVHC (15-Jan-2018)
Other details
Brand NORCOMP
Part Number 858-017-203RKT4
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Product Range
VULCON M12 Circulars Series
Sensor Connector Gender
Female
Sensor Contact Type
Solder Socket
IP / NEMA Rating
IP67
Connector Body Material
Aluminum Alloy Body
Contact Plating
Gold
Voltage Rating
30V
Sensor Connector Size
M12
No. of Positions
17 Positions
Sensor Connector Mounting
Straight Cable Mount
Connector Coding
A Coded
Contact Material
Brass
Current Rating
1.5A
SVHC
No SVHC (15-Jan-2018)
Other details
Brand NORCOMP
Part Number 858-017-203RKT4
30V
17 Positions
1.5A
Part Number 858-017-203RKT4
NORCOMP 858-017-203RKT4 SENSOR CONN, M12, 17POS, RCPT, CABLE | Tanotis