NEOHM - TE CONNECTIVITY YR1B976RCC Through Hole Resistor, 976 ohm, 500 V, Axial Leaded, 250 mW, ± 0.1%, R Series
HomeStore
This is a Through Hole Resistor, 976 ohm, 500 V, Axial Leaded, 250 mW, ± 0.1%, R Series product from NEOHM - TE CONNECTIVITY with the model number YR1B976RCC
Product details
Temperature Coefficient ± 15ppm/°C
Power Rating 250mW
Automotive Qualification Standard -
Resistance 976ohm
Resistance Tolerance ± 0.1%
Resistor Element Type Metal Alloy
Product Range R Series
Resistor Case Style Axial Leaded
Voltage Rating 500V
Other details
Brand NEOHM - TE CONNECTIVITY
Part Number YR1B976RCC
Product details
Power Rating 250mW
Resistance 976ohm
Resistance Tolerance ± 0.1%
Product Range R Series
Voltage Rating 500V
Other details
Brand NEOHM - TE CONNECTIVITY
Part Number YR1B976RCC
Description
Power Rating 250mW
Resistance 976ohm
Resistance Tolerance ± 0.1%
Voltage Rating 500V
Part Number YR1B976RCC
NEOHM - TE CONNECTIVITY YR1B976RCC Through Hole Resistor, 976 ohm, 500 V, Axial Leaded, 250 mW, ± 0.1%, R Series | Tanotis