Nanotec DF45M024053-A2 DC Motor Bldc Brushless 24 V 6700 rpm 0.25 N-m 50 W 42.8 mm
HomeStore
  • Linear torque curve
  • Significantly higher efficiency and power density than induction motors
  • Approximately 35% volume and weight reduction with the same output
  • Very long life span and smooth running with brushless technology and precision ball race
  • Reduced electrical interference emission along with excellent thermal properties
  • Mechanically interchangeable with stepper motors
  • Less construction expense and greater parts variety
  • Exceptionally large speed range at full motor output
Applications
Industrial, Automation & Process Control, Motor Drive & Control
Product details
DC Motor Type Brushless
Supply Voltage VDC 24V
Rotational Speed Max 6700rpm
Torque Max 0.25N-m
Power Rating 50W
Motor Size 42.8mm
External Length 21.6mm
Product Range -
Other details
Brand NANOTEC
Part Number DF45M024053-A2
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Linear torque curve
Applications
Product details
DC Motor Type Brushless
Supply Voltage VDC 24V
Rotational Speed Max 6700rpm
Torque Max 0.25N-m
Power Rating 50W
Motor Size 42.8mm
External Length 21.6mm
Product Range -
Other details
Brand NANOTEC
Part Number DF45M024053-A2
Description
Supply Voltage VDC 24V
Power Rating 50W
Motor Size 42.8mm
External Length 21.6mm
Part Number DF45M024053-A2
Nanotec DF45M024053-A2 DC Motor Bldc Brushless 24 V 6700 rpm 0.25 N-m 50 W 42.8 mm | Tanotis