MULTICOMP PRO MCMFR0W4BB5002A50. Through Hole Resistor, 50 kohm, MCMF Series, 250 mW, ± 0.1%, Axial Leaded, 250 V
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Resistance
50kohm
Open menu
Power Rating
250mW
Open menu
Resistor Case / Package
Axial Leaded
Resistor Technology
Metal Film
Resistor Type
Precision
Product Length
3.5mm
Operating Temperature Min
Qualification
Find similar products
Product Range
MCMF Series
Resistance Tolerance
± 0.1%
Voltage Rating
250V
Temperature Coefficient
± 10ppm/°C
Product Diameter
2.5mm
Product Width
Operating Temperature Max
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCMFR0W4BB5002A50.
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Resistance
50kohm
Power Rating
250mW
Resistor Case / Package
Axial Leaded
Resistor Technology
Metal Film
Resistor Type
Precision
Product Length
3.5mm
Operating Temperature Min
Qualification
Product Range
MCMF Series
Resistance Tolerance
± 0.1%
Voltage Rating
250V
Temperature Coefficient
± 10ppm/°C
Product Diameter
2.5mm
Product Width
Operating Temperature Max
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCMFR0W4BB5002A50.
50kohm
250mW
3.5mm
± 0.1%
250V
± 10ppm/°C
2.5mm
Part Number MCMFR0W4BB5002A50.
MULTICOMP PRO MCMFR0W4BB5002A50. Through Hole Resistor, 50 kohm, MCMF Series, 250 mW, ± 0.1%, Axial Leaded, 250 V | Tanotis