MULTICOMP PRO MCCFR0W4J0103A50. Through Hole Resistor, 10 kohm, MCCFR0W4J Series, 250 mW, ± 5%, Axial Leaded, 250 V
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Resistance
10kohm
Power Rating
250mW
Resistor Case / Package
Axial Leaded
Resistor Technology
Carbon Film
Resistor Type
General Purpose
Product Length
6.8mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Product Range
MCCFR0W4J Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
250V
Temperature Coefficient
-450ppm/°C
Product Diameter
2.5mm
Product Width
Operating Temperature Max
155°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCCFR0W4J0103A50.
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-67%
Product details
Technical Specifications
Resistance
10kohm
Power Rating
250mW
Resistor Case / Package
Axial Leaded
Resistor Technology
Carbon Film
Resistor Type
General Purpose
Product Length
6.8mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Product Range
MCCFR0W4J Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
250V
Temperature Coefficient
-450ppm/°C
Product Diameter
2.5mm
Product Width
Operating Temperature Max
155°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCCFR0W4J0103A50.
10kohm
250mW
6.8mm
-55°C
± 5%
250V
2.5mm
155°C
Part Number MCCFR0W4J0103A50.
MULTICOMP PRO MCCFR0W4J0103A50. Through Hole Resistor, 10 kohm, MCCFR0W4J Series, 250 mW, ± 5%, Axial Leaded, 250 V | Tanotis