
Multicomp PRO 1N5817 Schottky Rectifier 20V 1A DO-41
Product details
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 20V |
| Average Forward Current | 1A |
| Diode Configuration | Single |
| Diode Case Style | DO-41 |
| No. of Pins | 2Pins |
| Forward Voltage Max | 450mV |
| Forward Surge Current | 25A |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Diode Mounting | Through Hole |
| Product Range | - |
| Qualification | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | 1N5817 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Multicomp PRO 1N5817 Schottky Rectifier 20V 1A DO-41
Product details
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 20V |
| Average Forward Current | 1A |
| Diode Configuration | Single |
| Diode Case Style | DO-41 |
| No. of Pins | 2Pins |
| Forward Voltage Max | 450mV |
| Forward Surge Current | 25A |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Diode Mounting | Through Hole |
| Product Range | - |
| Qualification | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | 1N5817 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 20V |
| Average Forward Current | 1A |
| Diode Configuration | Single |
| Diode Case Style | DO-41 |
| No. of Pins | 2Pins |
| Forward Voltage Max | 450mV |
| Forward Surge Current | 25A |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Diode Mounting | Through Hole |
| Product Range | - |
| Qualification | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | 1N5817 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











