
MULTICOMP MCUSD16P40B12RO Ultrasonic Sensor, Transceiver, 16 mm Diameter, 40 kHz, -74 dB, Plastic, Black, -30 �C to 85 �C
MULTICOMP MCUSD16P40B12RO Ultrasonic Sensor, Transceiver, 16 mm Diameter, 40 kHz, -74 dB, Plastic, Black, -30 �C to 85 �C
Product details
| Sensing Range Max | - |
| External Diameter | 16mm |
| Sensing Range Min | - |
| Beam Angle | 50� |
| Operating Temperature Min | -30�C |
| Product Range | - |
| Switching Frequency | 40kHz |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Sensitivity (dB) | -74dB |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCUSD16P40B12RO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $6.58
-70%$6.58
$1.97MULTICOMP MCUSD16P40B12RO Ultrasonic Sensor, Transceiver, 16 mm Diameter, 40 kHz, -74 dB, Plastic, Black, -30 �C to 85 �C
Product details
| Sensing Range Max | - |
| External Diameter | 16mm |
| Sensing Range Min | - |
| Beam Angle | 50� |
| Operating Temperature Min | -30�C |
| Product Range | - |
| Switching Frequency | 40kHz |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Sensitivity (dB) | -74dB |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCUSD16P40B12RO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Sensing Range Max | - |
| External Diameter | 16mm |
| Sensing Range Min | - |
| Beam Angle | 50� |
| Operating Temperature Min | -30�C |
| Product Range | - |
| Switching Frequency | 40kHz |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Sensitivity (dB) | -74dB |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCUSD16P40B12RO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











