MULTICOMP MCTA160/18 Toroidal Transformer, 160 VA, 2 x 18V, 4.44 A, Panel, MCTA Series
  • Power rating ranges from 15VA to 1000VA
  • Secondary voltages ranges from 2 x 6VAC to 2 x 55VAC
  • Dual primary winding for connection in series or parallel only
  • Secondary windings can be connected in series or parallel or used independently
  • Double insulated primary lead-out
  • Flexible lead-out can be trimmed to any length without the need for removal of enamel
  • 100% electrical and flash tested
Applications
Industrial, Power Management
Contents
Transformer, Dished mounting plate, 2 foam pads, Screw, Nut and Washer.
Product details
Power Rating 160VA
Transformer Mounting Panel
Secondary Current Nom 4.44A
Product Range MCTA Series
Secondary Voltages 2 x 18V
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCTA160/18
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Industrial, Power Management
Contents
Product details
Power Rating 160VA
Transformer Mounting Panel
Secondary Current Nom 4.44A
Product Range MCTA Series
Secondary Voltages 2 x 18V
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCTA160/18
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Secondary Current Nom 4.44A
Secondary Voltages 2 x 18V
Part Number MCTA160/18
MULTICOMP MCTA160/18 Toroidal Transformer, 160 VA, 2 x 18V, 4.44 A, Panel, MCTA Series | Tanotis