MULTICOMP MCFE050/12 Toroidal Transformer, 41.7mm x 87.3mm, 50 VA, 2 x 12V, 2.08 A, Chassis
HomeStore
The Multicomp MCFE series are encapsulated toroidal transformers with flying leads. These transformers have a very high quality construction with high efficiency and smaller size compared to conventional EI transformers. MCFE series features a single primary winding rated at 230V 50/60Hz and dual secondary windings. Secondary windings can be connected in series or parallel or used independently.
  • Power rating ranges from 15VA to 500VA
  • Maximum ambient temperature of 40°C
  • Efficiency up to 95%
  • Secondary voltages ranges from 2 x 6VAC to 2 x 40VAC
  • Extremely low radiated magnetic field, suitable for sensitive electronics
  • Double insulated primary leads
  • Flexible lead outs can be trimmed to any length without the need of enamel removal
  • Fully resin encapsulated in case
  • Designed, tested and manufactured in accordance with EN60742, EN60065 and EN60950
  • 100% electrical and flash tested
Applications
Industrial, Power Management
Product details
Power Rating 50VA
Transformer Mounting Chassis
Secondary Current Nom 2.08A
Product Range -
Secondary Voltages 2 x 12V
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCFE050/12
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Efficiency up to 95%
Applications
Industrial, Power Management
Product details
Power Rating 50VA
Transformer Mounting Chassis
Secondary Current Nom 2.08A
Product Range -
Secondary Voltages 2 x 12V
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCFE050/12
Description
  • Efficiency up to 95%
Secondary Current Nom 2.08A
Secondary Voltages 2 x 12V
Part Number MCFE050/12
MULTICOMP MCFE050/12 Toroidal Transformer, 41.7mm x 87.3mm, 50 VA, 2 x 12V, 2.08 A, Chassis | Tanotis