MULTICOMP MCCFR0S2J0102A20 CARBON FILM RESISTOR, 1KOHM, 500mW, 5%
HomeStore
This is a CARBON FILM RESISTOR, 1KOHM, 500mW, 5% product from MULTICOMP with the model number MCCFR0S2J0102A20
Product details
Resistance 1kohm
Voltage Rating 350V
Resistor Case Style Axial Leaded
Power Rating 500mW
Resistance Tolerance ± 5%
Product Range MCCFR0SJ0xxxA20 Series
Resistor Element Type Carbon Film
Temperature Coefficient -450ppm/°C
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCCFR0S2J0102A20
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Resistance 1kohm
Voltage Rating 350V
Power Rating 500mW
Resistance Tolerance ± 5%
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCCFR0S2J0102A20
Description
Resistance 1kohm
Voltage Rating 350V
Power Rating 500mW
Resistance Tolerance ± 5%
Part Number MCCFR0S2J0102A20
You may also like
NEW
Thumbnail 1
WURTH ELEKTRONIK 742701112 Ferrite Core, Cylindrical, 350 ohm, 7.5 mm Length, 25.4 mm ID, 35.6 mm OD
-70%NEW
Thumbnail 1
WURTH ELEKTRONIK 686720050001 Ribbon Cable, 1.97 ", 50 mm, Opposite Sided Contacts, White
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 686718200001 Ribbon Cable, 7.87 ", 200 mm, Opposite Sided Contacts, White
-70%NEW
Wurth Elektronik 686615200001 FFC / FPC Cable 15 Core 1 mm Same Sided Contacts 7.9 " 200
NEW
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 614004134726 USB Connector, USB Type A, USB 2.0, Receptacle, 4 Ways, Through Hole Mount, Right Angle
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 6.8765E+11 Ribbon Cable, 3.9 ", 100 mm, White, 50 Core
-70%NEW