
MULTICOMP MC25113 RELAY, SPDT, 250VAC, 30VDC, 10A
Product details
| Contact Configuration | SPDT |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Current | 10A |
| Product Range | MC25 Series |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | - |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Coil Resistance | 400ohm |
| Approvals & Standards | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC25113 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICOMP MC25113 RELAY, SPDT, 250VAC, 30VDC, 10A
Product details
| Contact Configuration | SPDT |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Current | 10A |
| Product Range | MC25 Series |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | - |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Coil Resistance | 400ohm |
| Approvals & Standards | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC25113 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Configuration | SPDT |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Current | 10A |
| Product Range | MC25 Series |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | - |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Coil Resistance | 400ohm |
| Approvals & Standards | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC25113 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











