MULTICOMP MC0805N4R7C101A2.54MM. Multilayer Ceramic Capacitor, 4.7 pF, 100 V, ± 0.25pF, PC Pin, C0G / NP0, 2.54 mm
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Capacitance
4.7pF
Capacitance Tolerance
0.25pF
Dielectric Characteristic
C0G / NP0
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Diameter
Product Width
3.8mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Voltage(DC)
100V
Capacitor Terminals
PC Pin
Lead Spacing
2.54mm
Product Range
Product Length
4.2mm
Product Height
3.8mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MC0805N4R7C101A2.54MM.
Quantity Each (Cut from Ammo Pack)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
4.7pF
Capacitance Tolerance
0.25pF
Dielectric Characteristic
C0G / NP0
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Diameter
Product Width
3.8mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Voltage(DC)
100V
Capacitor Terminals
PC Pin
Lead Spacing
2.54mm
Product Range
Product Length
4.2mm
Product Height
3.8mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand MULTICOMP
4.7pF
0.25pF
3.8mm
-55°C
100V
2.54mm
4.2mm
3.8mm
125°C
MULTICOMP MC0805N4R7C101A2.54MM. Multilayer Ceramic Capacitor, 4.7 pF, 100 V, ± 0.25pF, PC Pin, C0G / NP0, 2.54 mm | Tanotis