MULTICOMP MB612-50808 TERMINAL BLOCK EUROSTYLE, 8 POSITION, 26-14AWG
Product details
No. of Positions 8Ways
Pitch Spacing 5.08mm
Rated Current 16A
Rated Voltage 300V
Wire Connection Method Screw
Wire Size AWG Max 14AWG
Block Orientation Through Hole Right Angle
Product Range MB Series
Wire Size AWG Min 26AWG
Conductor Area CSA -
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MB612-50808
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
No. of Positions 8Ways
Pitch Spacing 5.08mm
Rated Current 16A
Rated Voltage 300V
Wire Connection Method Screw
Wire Size AWG Max 14AWG
Product Range MB Series
Wire Size AWG Min 26AWG
Conductor Area CSA -
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MB612-50808
No. of Positions 8Ways
Pitch Spacing 5.08mm
Rated Current 16A
Rated Voltage 300V