
MULTICOMP DBNYD2-10 Blade Terminal, DBNYD Series, 16 AWG, 14 AWG, 2.5 mm², Blue, Nylon (Polyamide)
MULTICOMP DBNYD2-10 Blade Terminal, DBNYD Series, 16 AWG, 14 AWG, 2.5 mm², Blue, Nylon (Polyamide)
Product details
| Product Range | DBNYD Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Insulator Colour | Blue |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Tab Size - Metric | 2.4mm x 0.8mm |
| Tab Size - Imperial | 0.094" x 0.031" |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | DBNYD2-10 |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $16.41
-70%$16.41
$4.92MULTICOMP DBNYD2-10 Blade Terminal, DBNYD Series, 16 AWG, 14 AWG, 2.5 mm², Blue, Nylon (Polyamide)
Product details
| Product Range | DBNYD Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Insulator Colour | Blue |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Tab Size - Metric | 2.4mm x 0.8mm |
| Tab Size - Imperial | 0.094" x 0.031" |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | DBNYD2-10 |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | DBNYD Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Insulator Colour | Blue |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Tab Size - Metric | 2.4mm x 0.8mm |
| Tab Size - Imperial | 0.094" x 0.031" |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | DBNYD2-10 |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.