
MULTICOMP 2N5322 Bipolar (BJT) Single Transistor, General Purpose, PNP, -75 V, 1 W, -2 A, 30 hFE
MULTICOMP 2N5322 Bipolar (BJT) Single Transistor, General Purpose, PNP, -75 V, 1 W, -2 A, 30 hFE
- Silicon power switching transistor
- Turn-on time of 100ns
- Turn-off time of 1000ns
- 175°C/W Junction-to-ambient thermal resistance
- 17.5°C/W Junction to case resistance
Applications
Audio, Industrial
Product details
| Power Dissipation Pd | 1W |
| DC Collector Current | -2A |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | -75V |
| Transition Frequency ft | - |
| Operating Temperature Max | 200°C |
| Transistor Polarity | PNP |
| DC Current Gain hFE | 30hFE |
| No. of Pins | 3Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Transistor Case Style | TO-39 |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 2N5322 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.33
-70%$2.33
$0.70MULTICOMP 2N5322 Bipolar (BJT) Single Transistor, General Purpose, PNP, -75 V, 1 W, -2 A, 30 hFE
- Silicon power switching transistor
- Turn-on time of 100ns
- Turn-off time of 1000ns
- 175°C/W Junction-to-ambient thermal resistance
- 17.5°C/W Junction to case resistance
Applications
Audio, Industrial
Product details
| Power Dissipation Pd | 1W |
| DC Collector Current | -2A |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | -75V |
| Transition Frequency ft | - |
| Operating Temperature Max | 200°C |
| Transistor Polarity | PNP |
| DC Current Gain hFE | 30hFE |
| No. of Pins | 3Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Transistor Case Style | TO-39 |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 2N5322 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Silicon power switching transistor
- Turn-on time of 100ns
- Turn-off time of 1000ns
- 175°C/W Junction-to-ambient thermal resistance
- 17.5°C/W Junction to case resistance
Applications
Audio, Industrial
Product details
| Power Dissipation Pd | 1W |
| DC Collector Current | -2A |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | -75V |
| Transition Frequency ft | - |
| Operating Temperature Max | 200°C |
| Transistor Polarity | PNP |
| DC Current Gain hFE | 30hFE |
| No. of Pins | 3Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Transistor Case Style | TO-39 |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 2N5322 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











