
MULTICOMP 1MD1T6B11M1QE Toggle Switch, DPDT, Non Illuminated, On-On, 1MD Series, Panel, 5 A
MULTICOMP 1MD1T6B11M1QE Toggle Switch, DPDT, Non Illuminated, On-On, 1MD Series, Panel, 5 A
- 10mA for both silver and gold plated contacts
- Maximum contact resistance of 10mohm
- Operating temperature range -30�C to 85�C
Applications
Industrial, Power Management, Automation & Process Control
Product details
| Contact Voltage DC Nom | 28V |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Switch Mounting | Panel |
| Switch Terminals | Solder |
| Contact Configuration | DPDT |
| Product Range | 1MD Series |
| Contact Current Max | 5A |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 1MD1T6B11M1QE |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $4.30
-70%$4.30
$1.29MULTICOMP 1MD1T6B11M1QE Toggle Switch, DPDT, Non Illuminated, On-On, 1MD Series, Panel, 5 A
- 10mA for both silver and gold plated contacts
- Maximum contact resistance of 10mohm
- Operating temperature range -30�C to 85�C
Applications
Industrial, Power Management, Automation & Process Control
Product details
| Contact Voltage DC Nom | 28V |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Switch Mounting | Panel |
| Switch Terminals | Solder |
| Contact Configuration | DPDT |
| Product Range | 1MD Series |
| Contact Current Max | 5A |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 1MD1T6B11M1QE |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 10mA for both silver and gold plated contacts
- Maximum contact resistance of 10mohm
- Operating temperature range -30�C to 85�C
Applications
Industrial, Power Management, Automation & Process Control
Product details
| Contact Voltage DC Nom | 28V |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Switch Mounting | Panel |
| Switch Terminals | Solder |
| Contact Configuration | DPDT |
| Product Range | 1MD Series |
| Contact Current Max | 5A |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 1MD1T6B11M1QE |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











