
MOLEX 76825-0008 Wire-To-Board Connector, Power, Mega-Fit 76825 Series, Through Hole, Header, 8 Contacts, 5.7 mm
MOLEX 76825-0008 Wire-To-Board Connector, Power, Mega-Fit 76825 Series, Through Hole, Header, 8 Contacts, 5.7 mm
Product details
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Mega-Fit 76825 Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 5.7mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 76825-0008 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MOLEX 76825-0008 Wire-To-Board Connector, Power, Mega-Fit 76825 Series, Through Hole, Header, 8 Contacts, 5.7 mm
Product details
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Mega-Fit 76825 Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 5.7mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 76825-0008 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Mega-Fit 76825 Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 5.7mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 76825-0008 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











