
Molex 44432-0801 Pin Header Board-to-Board 3 mm 2 Rows 8 Contacts Through Hole Straight
Product details
| Connector Systems | Board-to-Board |
| Pitch Spacing | 3mm |
| No. of Rows | 2Rows |
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Termination Type | Through Hole Straight |
| Product Range | Micro-Fit 3.0 BMI 44432 Series |
| Connector Shroud | Shrouded |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 44432-0801 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN | |
| 3D Product Image EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Molex 44432-0801 Pin Header Board-to-Board 3 mm 2 Rows 8 Contacts Through Hole Straight
Product details
| Connector Systems | Board-to-Board |
| Pitch Spacing | 3mm |
| No. of Rows | 2Rows |
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Termination Type | Through Hole Straight |
| Product Range | Micro-Fit 3.0 BMI 44432 Series |
| Connector Shroud | Shrouded |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 44432-0801 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN | |
| 3D Product Image EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Connector Systems | Board-to-Board |
| Pitch Spacing | 3mm |
| No. of Rows | 2Rows |
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Termination Type | Through Hole Straight |
| Product Range | Micro-Fit 3.0 BMI 44432 Series |
| Connector Shroud | Shrouded |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 44432-0801 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN | |
| 3D Product Image EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













