
Molex 10-18-1120 Wire-To-Board Connector 5.03 mm 12 Contacts Header Standard .093" 3099 Series Through Hole
Molex 10-18-1120 Wire-To-Board Connector 5.03 mm 12 Contacts Header Standard .093" 3099 Series Through Hole
Product details
| Pitch Spacing | 5.03mm |
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Standard .093" 3099 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 3Rows |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Contact Material | Brass, Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 10-18-1120 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $6.44
-70%$6.44
$1.93Molex 10-18-1120 Wire-To-Board Connector 5.03 mm 12 Contacts Header Standard .093" 3099 Series Through Hole
Product details
| Pitch Spacing | 5.03mm |
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Standard .093" 3099 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 3Rows |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Contact Material | Brass, Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 10-18-1120 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 5.03mm |
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Standard .093" 3099 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 3Rows |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Contact Material | Brass, Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 10-18-1120 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.













