MICROCHIP TC1015-3.0VCT713 Fixed LDO Voltage Regulator, 2.7V to 6V, 180mV Dropout, 3Vout, 100mAout, SOT-23-5
Product details
| Output Type | Fixed |
| Input Voltage Min | 2.7V |
| Input Voltage Max | 6V |
| Fixed Output Voltage Nom. | 3V |
| Adjustable Output Voltage Min | - |
| Adjustable Output Voltage Max | - |
| Output Current | 100mA |
| Dropout Voltage Vdo | 180mV |
| LDO Regulator Case Style | SOT-23 |
| No. of Pins | 5Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Product Range | 3V 100mA LDO Voltage Regulators |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | TC1015-3.0VCT713 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Output Type | Fixed |
| Input Voltage Min | 2.7V |
| Input Voltage Max | 6V |
| Output Current | 100mA |
| No. of Pins | 5Pins |
| Packaging | Cut Tape |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Input Voltage Min | 2.7V |
| Input Voltage Max | 6V |
| Output Current | 100mA |
| No. of Pins | 5Pins |