MICROCHIP PIC24HJ64GP204-I/PT 16 Bit Microcontroller, PIC24HJ, 40 MHz, 64 KB, 8 KB, 44 Pins, TQFP
MICROCHIP PIC24HJ64GP204-I/PT 16 Bit Microcontroller, PIC24HJ, 40 MHz, 64 KB, 8 KB, 44 Pins, TQFP
- Single cycle execution and fast interrupts (5 cycles)
- Brown-out reset (BOR)
- Power on reset (POR)
- Watch dog timer (WDT)
- 8-Channel DMA
- Two comparators
- Peripheral pin select (PPS)
- Local interconnect network (LIN)
- IrDA
- Parallel master port
- Five 16-bit timers
- Two 32-bit timers
- Programmable Cyclic Redundancy Check (CRC)
Applications
Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security, Multimedia, Communications & Networking, Audio
Product details
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, UART |
| No. of I/O's | 35I/O's |
| No. of Bits | 16bit |
| Program Memory Size | 64KB |
| No. of Pins | 44Pins |
| Product Range | - |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 3V |
| MCU Case Style | TQFP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| RAM Memory Size | 8KB |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC24HJ64GP204-I/PT |
| Quantity | Each |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP PIC24HJ64GP204-I/PT 16 Bit Microcontroller, PIC24HJ, 40 MHz, 64 KB, 8 KB, 44 Pins, TQFP
- Single cycle execution and fast interrupts (5 cycles)
- Brown-out reset (BOR)
- Power on reset (POR)
- Watch dog timer (WDT)
- 8-Channel DMA
- Two comparators
- Peripheral pin select (PPS)
- Local interconnect network (LIN)
- IrDA
- Parallel master port
- Five 16-bit timers
- Two 32-bit timers
- Programmable Cyclic Redundancy Check (CRC)
Applications
Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security, Multimedia, Communications & Networking, Audio
Product details
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, UART |
| No. of I/O's | 35I/O's |
| No. of Bits | 16bit |
| Program Memory Size | 64KB |
| No. of Pins | 44Pins |
| Product Range | - |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 3V |
| MCU Case Style | TQFP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| RAM Memory Size | 8KB |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC24HJ64GP204-I/PT |
| Quantity | Each |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Single cycle execution and fast interrupts (5 cycles)
- Brown-out reset (BOR)
- Power on reset (POR)
- Watch dog timer (WDT)
- 8-Channel DMA
- Two comparators
- Peripheral pin select (PPS)
- Local interconnect network (LIN)
- IrDA
- Parallel master port
- Five 16-bit timers
- Two 32-bit timers
- Programmable Cyclic Redundancy Check (CRC)
Applications
Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security, Multimedia, Communications & Networking, Audio
Product details
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, UART |
| No. of I/O's | 35I/O's |
| No. of Bits | 16bit |
| Program Memory Size | 64KB |
| No. of Pins | 44Pins |
| Product Range | - |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 3V |
| MCU Case Style | TQFP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| RAM Memory Size | 8KB |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC24HJ64GP204-I/PT |
| Quantity | Each |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
