
Microchip MCP9801T-M/MS Temperature Sensor IC Open Drain ± 3°C -55 °C 125 Msop 8 Pins
Microchip MCP9801T-M/MS Temperature Sensor IC Open Drain ± 3°C -55 °C 125 Msop 8 Pins
Product details
| IC Output Type | Open Drain |
| Sensing Accuracy Range | ± 3°C |
| Sensing Temperature Min | -55°C |
| Sensing Temperature Max | 125°C |
| Sensor Case Style | MSOP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP9801T-M/MS |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.14
-70%$2.14
$0.64Microchip MCP9801T-M/MS Temperature Sensor IC Open Drain ± 3°C -55 °C 125 Msop 8 Pins
Product details
| IC Output Type | Open Drain |
| Sensing Accuracy Range | ± 3°C |
| Sensing Temperature Min | -55°C |
| Sensing Temperature Max | 125°C |
| Sensor Case Style | MSOP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP9801T-M/MS |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| IC Output Type | Open Drain |
| Sensing Accuracy Range | ± 3°C |
| Sensing Temperature Min | -55°C |
| Sensing Temperature Max | 125°C |
| Sensor Case Style | MSOP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP9801T-M/MS |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

