MICROCHIP AVR32DA32-I/PT 8 Bit MCU, AVR-DA Family AVR32DA Series Microcontrollers, AVR, 24 MHz, 32 KB, 32 Pins, TQFP
HomeStore
Warnings
Product details
Product Range: AVR-DA Family AVR32DA Series Microcontrollers
Device Core: AVR
Operating Frequency Max: 24MHz
Program Memory Size: 32KB
No. of Pins: 32Pins
IC Case / Package: TQFP
No. of I/O's: 27I/O's
Interfaces: I2C, SPI, USART
RAM Memory Size: 4KB
ADC Channels: 14Channels
ADC Resolution: 12Bit
Supply Voltage Min: 1.8V
Supply Voltage Max: 5.5V
Operating Temperature Min: -40°C
Operating Temperature Max: 85°C
IC Mounting: Surface Mount
MCU Family: AVR-DA
MCU Series: AVR32DA
Qualification: -
MSL: MSL 3 - 168 hours
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number AVR32DA32-I/PT
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Warnings
Product details
Device Core: AVR
Operating Frequency Max: 24MHz
Program Memory Size: 32KB
No. of Pins: 32Pins
IC Case / Package: TQFP
No. of I/O's: 27I/O's
Interfaces: I2C, SPI, USART
RAM Memory Size: 4KB
ADC Channels: 14Channels
ADC Resolution: 12Bit
Supply Voltage Min: 1.8V
Supply Voltage Max: 5.5V
IC Mounting: Surface Mount
MCU Family: AVR-DA
MCU Series: AVR32DA
Qualification: -
MSL: MSL 3 - 168 hours
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number AVR32DA32-I/PT
Description
Operating Frequency Max: 24MHz
No. of Pins: 32Pins
Supply Voltage Min: 1.8V
Supply Voltage Max: 5.5V
Part Number AVR32DA32-I/PT
MICROCHIP AVR32DA32-I/PT 8 Bit MCU, AVR-DA Family AVR32DA Series Microcontrollers, AVR, 24 MHz, 32 KB, 32 Pins, TQFP | Tanotis