MICROCHIP AT27C256R-45JU EPROM, One Time Programmable, 45 ns, 32K x 8bit, 256 Kbit, 4.5 V to 5.5 V, LCC-32
HomeStore
Product Overview
The AT27C256R-45JU is a low-power high-performance 262144-bit One-Time Programmable Read-Only Memory (OTP EPROM) organized as 32K by 8-bit. It requires only one 5V power supply in normal read mode operation. Any byte can be accessed in less than 45ns, eliminating the need for speed reducing WAIT states on high-performance microprocessor systems. The scaled CMOS technology provides low active power consumption and fast programming. Power consumption is typically only 8mA in active mode and less than 10µA in standby mode. The device features 2-line control to give designers the flexibility to prevent bus contention. With 32K byte storage capability, the AT27C256R allows firmware to be stored reliably and to be accessed by the system without the delays of mass storage media. The AT27C256R has additional features to ensure high quality and efficient production use. The rapid programming algorithm reduces the time required to program the part and guarantees reliable programming.
  • Low-power CMOS operation
  • High-reliability CMOS technology
  • 2000V ESD protection
  • 200mA latch up immunity
  • Rapid programming algorithm - 100µs/byte
  • CMOS and TTL-compatible inputs and outputs
  • Integrated product identification code
Product details
Technical Specifications
Memory Density
256Kbit
No. of Pins
32Pins
Supply Voltage Min
4.5V
IC Mounting
Surface Mount
Operating Temperature Max
85°C
MSL
MSL 3 - 168 hours
Memory Configuration
32K x 8bit
IC Case / Package
LCC
Supply Voltage Max
5.5V
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number AT27C256R-45JU
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Low-power CMOS operation
  • 2000V ESD protection
  • 200mA latch up immunity
Product details
Technical Specifications
Memory Density
256Kbit
No. of Pins
32Pins
Supply Voltage Min
4.5V
IC Mounting
Surface Mount
Operating Temperature Max
85°C
MSL
MSL 3 - 168 hours
Memory Configuration
32K x 8bit
IC Case / Package
LCC
Supply Voltage Max
5.5V
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number AT27C256R-45JU
Description
  • 2000V ESD protection
  • 200mA latch up immunity
32Pins
4.5V
85°C
5.5V
-40°C
Part Number AT27C256R-45JU
MICROCHIP AT27C256R-45JU EPROM, One Time Programmable, 45 ns, 32K x 8bit, 256 Kbit, 4.5 V to 5.5 V, LCC-32 | Tanotis