MICROCHIP 25LC256-I/P EEPROM, 256 Kbit, 32K x 8bit, SPI, 10 MHz, DIP, 8 Pins
HomeStore
Product Overview
  • Low-power CMOS technology
  • Byte and page-level write operations
  • Self-timed erase and write cycles (6ms maximum)
  • Block write protection - Protect none, 1/4, 1/2 or all of array
  • Built-in write protection - Power-on/off data protection circuitry and write enable latch
  • Sequential read
  • <gt/>1M erase/write cycles Endurance
  • <gt/>200 years Data retention
  • <gt/>4000V ESD protection
Applications
Industrial
Warnings
Product details
Technical Specifications
Memory Density
256Kbit
Interfaces
SPI
IC Case / Package
DIP
Supply Voltage Min
2.5V
IC Mounting
Through Hole
Operating Temperature Max
85°C
MSL
Memory Configuration
32K x 8bit
Clock Frequency Max
10MHz
No. of Pins
8Pins
Supply Voltage Max
5.5V
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
256Kbit SPI Serial EEPROM
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number 25LC256-I/P
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Low-power CMOS technology
  • Sequential read
  • <gt/>4000V ESD protection
Applications
Industrial
Warnings
Product details
Technical Specifications
Memory Density
256Kbit
Interfaces
SPI
IC Case / Package
DIP
Supply Voltage Min
2.5V
IC Mounting
Through Hole
Operating Temperature Max
85°C
MSL
Memory Configuration
32K x 8bit
Clock Frequency Max
10MHz
No. of Pins
8Pins
Supply Voltage Max
5.5V
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
256Kbit SPI Serial EEPROM
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number 25LC256-I/P
Description
  • <gt/>4000V ESD protection
2.5V
85°C
10MHz
8Pins
5.5V
-40°C
Part Number 25LC256-I/P
MICROCHIP 25LC256-I/P EEPROM, 256 Kbit, 32K x 8bit, SPI, 10 MHz, DIP, 8 Pins | Tanotis