
Microchip 1N5616 Rectifier Single 400V Axial Leaded
Product details
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 400V |
| Average Forward Current | 1A |
| Diode Configuration | Single |
| Forward Voltage Max | 1.3V |
| Reverse Recovery Time | 2µs |
| Forward Surge Current | 30A |
| Operating Temperature Max | 200°C |
| Diode Case Style | Axial Leaded |
| No. of Pins | 2Pins |
| Product Range | - |
| Qualification | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 1N5616 |
| Quantity | Each |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $5.10
-70%$5.10
$1.53Microchip 1N5616 Rectifier Single 400V Axial Leaded
Product details
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 400V |
| Average Forward Current | 1A |
| Diode Configuration | Single |
| Forward Voltage Max | 1.3V |
| Reverse Recovery Time | 2µs |
| Forward Surge Current | 30A |
| Operating Temperature Max | 200°C |
| Diode Case Style | Axial Leaded |
| No. of Pins | 2Pins |
| Product Range | - |
| Qualification | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 1N5616 |
| Quantity | Each |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 400V |
| Average Forward Current | 1A |
| Diode Configuration | Single |
| Forward Voltage Max | 1.3V |
| Reverse Recovery Time | 2µs |
| Forward Surge Current | 30A |
| Operating Temperature Max | 200°C |
| Diode Case Style | Axial Leaded |
| No. of Pins | 2Pins |
| Product Range | - |
| Qualification | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 1N5616 |
| Quantity | Each |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











