MICRO CRYSTAL OV-7604-C7 Oscillator, 32.768 kHz, SMD, 3.2mm x 1.5mm, HCMOS, 3 V
- CMOS output
- Ageing ±3ppm per year (maximum)
Applications
Clock & Timing
Product details
| Supply Voltage Nom | 3V |
| Oscillator Output Compatibility | HCMOS |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Oscillator Case | SMD, 3.2mm x 1.5mm |
| Product Range | - |
| Frequency Stability + / - | - |
| Frequency Nom | 32.768kHz |
Other details
| Brand | MICRO CRYSTAL |
| Part Number | OV-7604-C7 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICRO CRYSTAL OV-7604-C7 Oscillator, 32.768 kHz, SMD, 3.2mm x 1.5mm, HCMOS, 3 V
- CMOS output
- Ageing ±3ppm per year (maximum)
Applications
Clock & Timing
Product details
| Supply Voltage Nom | 3V |
| Oscillator Output Compatibility | HCMOS |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Oscillator Case | SMD, 3.2mm x 1.5mm |
| Product Range | - |
| Frequency Stability + / - | - |
| Frequency Nom | 32.768kHz |
Other details
| Brand | MICRO CRYSTAL |
| Part Number | OV-7604-C7 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- CMOS output
- Ageing ±3ppm per year (maximum)
Applications
Clock & Timing
Product details
| Supply Voltage Nom | 3V |
| Oscillator Output Compatibility | HCMOS |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Oscillator Case | SMD, 3.2mm x 1.5mm |
| Product Range | - |
| Frequency Stability + / - | - |
| Frequency Nom | 32.768kHz |
Other details
| Brand | MICRO CRYSTAL |
| Part Number | OV-7604-C7 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











