
METCAL MX-500AV Rework Station, Dual Port, 240 V
Product details
| Supply Voltage V AC | 240V |
| Heat Temperature Max | - |
| Output Power | 40W |
| Kit Contents | MX-500P Power Supply, MX-H1-AV Hand-piece, MX-W1AV Workstand, Sponge |
| Product Range | - |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | MX-500AV |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1,195.46
-70%$1,195.46
$358.64METCAL MX-500AV Rework Station, Dual Port, 240 V
Product details
| Supply Voltage V AC | 240V |
| Heat Temperature Max | - |
| Output Power | 40W |
| Kit Contents | MX-500P Power Supply, MX-H1-AV Hand-piece, MX-W1AV Workstand, Sponge |
| Product Range | - |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | MX-500AV |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Supply Voltage V AC | 240V |
| Heat Temperature Max | - |
| Output Power | 40W |
| Kit Contents | MX-500P Power Supply, MX-H1-AV Hand-piece, MX-W1AV Workstand, Sponge |
| Product Range | - |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | MX-500AV |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











