
METCAL MFR-1160 Single Output Soldering & Rework System 240V 60W - Metcal SSC Cartridge
Product details
| Supply Voltage V AC | 240V |
| Heat Temperature Max | - |
| Output Power | 60W |
| Kit Contents | MFR-PS-1100 Power Supply, MFR-H6-SSC Cartridge Solder Hand-piece, WS1 Workstand |
| Product Range | MFR-1100 Series |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | MFR-1160 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $710.94
-70%$710.94
$213.28METCAL MFR-1160 Single Output Soldering & Rework System 240V 60W - Metcal SSC Cartridge
Product details
| Supply Voltage V AC | 240V |
| Heat Temperature Max | - |
| Output Power | 60W |
| Kit Contents | MFR-PS-1100 Power Supply, MFR-H6-SSC Cartridge Solder Hand-piece, WS1 Workstand |
| Product Range | MFR-1100 Series |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | MFR-1160 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Supply Voltage V AC | 240V |
| Heat Temperature Max | - |
| Output Power | 60W |
| Kit Contents | MFR-PS-1100 Power Supply, MFR-H6-SSC Cartridge Solder Hand-piece, WS1 Workstand |
| Product Range | MFR-1100 Series |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | MFR-1160 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











