
Mentor 3280.1201 Handle Round 3.9 " 99 mm 0.43 11
- Bow-type handle made from flat oval aluminium for mechanical, appliance & apparatus engineering
- 650N carrying capacity
- Dimension is 99 x 11 x 50mm (Lx W x H)
Product details
| External Height - Imperial | 3.9" |
| External Height - Metric | 99mm |
| External Diameter - Imperial | 0.43" |
| External Diameter - Metric | 11mm |
| External Width - Imperial | 0.43" |
| External Width - Metric | 11mm |
| Handle Material | Aluminium |
| Handle Type | Bow |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MENTOR |
| Part Number | 3280.1201 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Mentor 3280.1201 Handle Round 3.9 " 99 mm 0.43 11
- Bow-type handle made from flat oval aluminium for mechanical, appliance & apparatus engineering
- 650N carrying capacity
- Dimension is 99 x 11 x 50mm (Lx W x H)
Product details
| External Height - Imperial | 3.9" |
| External Height - Metric | 99mm |
| External Diameter - Imperial | 0.43" |
| External Diameter - Metric | 11mm |
| External Width - Imperial | 0.43" |
| External Width - Metric | 11mm |
| Handle Material | Aluminium |
| Handle Type | Bow |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MENTOR |
| Part Number | 3280.1201 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Bow-type handle made from flat oval aluminium for mechanical, appliance & apparatus engineering
- 650N carrying capacity
- Dimension is 99 x 11 x 50mm (Lx W x H)
Product details
| External Height - Imperial | 3.9" |
| External Height - Metric | 99mm |
| External Diameter - Imperial | 0.43" |
| External Diameter - Metric | 11mm |
| External Width - Imperial | 0.43" |
| External Width - Metric | 11mm |
| Handle Material | Aluminium |
| Handle Type | Bow |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MENTOR |
| Part Number | 3280.1201 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










