MEAN WELL NPB-240-12AD1 Battery Charger, Anderson Connector, Desktop, Lead Acid, Li-Ion, 264 V in , 14.4 V Out
HomeStore
  • 90~264VAC universal AC input, built-in PFC, single output
  • Charger for compatible with lead-acid and li-ion batteries
  • Fanless design, wide adjustable output range, 2 or 3 stage selectable by DIP S.W
  • No load power consumption is 0.15W(AC S.W off), Anderson equivalent output connector
  • Wide operating temperature range from -30â�� to +70â��
  • Short circuit / overvoltage /overtemperature / battery reverse polarity protection
  • Comply with UL/EN62368-1 and EN60335-1/2-29 dual certification
  • Front panel LED indicator for charging status, 3 years warranty
  • 240W output power, 14.4V output voltage, 13.5A output current
  • Dimension is 96mm width x 49mm height x 180mm depth
Product details
Supply Voltage: 264VAC
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number NPB-240-12AD1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
More Images
MEAN WELL NPB-240-12AD1 Battery Charger, Anderson Connector, Desktop, Lead Acid, Li-Ion, 264 V in , 14.4 V Out - Image 2
MEAN WELL NPB-240-12AD1 Battery Charger, Anderson Connector, Desktop, Lead Acid, Li-Ion, 264 V in , 14.4 V Out - Image 3
Product details
Supply Voltage: 264VAC
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number NPB-240-12AD1
Description
Supply Voltage: 264VAC
Part Number NPB-240-12AD1
MEAN WELL NPB-240-12AD1 Battery Charger, Anderson Connector, Desktop, Lead Acid, Li-Ion, 264 V in , 14.4 V Out | Tanotis