
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX869LEEE+ Power Load Distribution Switch IC, Active Low, 1 Output, 5.5 V in, 2 A, 0.045 ohm, QSOP-16
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX869LEEE+ Power Load Distribution Switch IC, Active Low, 1 Output, 5.5 V in, 2 A, 0.045 ohm, QSOP-16
Product details
| Thermal Protection | Yes |
| Current Limit | 2A |
| On / Enable Input Polarity | Active Low |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Distribution Switch Case Style | QSOP |
| Input Voltage | 5.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Power Load Switch Type | High Side |
| Packaging | Each |
| On State Resistance | 0.045ohm |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX869LEEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $12.29
-70%$12.29
$3.69MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX869LEEE+ Power Load Distribution Switch IC, Active Low, 1 Output, 5.5 V in, 2 A, 0.045 ohm, QSOP-16
Product details
| Thermal Protection | Yes |
| Current Limit | 2A |
| On / Enable Input Polarity | Active Low |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Distribution Switch Case Style | QSOP |
| Input Voltage | 5.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Power Load Switch Type | High Side |
| Packaging | Each |
| On State Resistance | 0.045ohm |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX869LEEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Thermal Protection | Yes |
| Current Limit | 2A |
| On / Enable Input Polarity | Active Low |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Distribution Switch Case Style | QSOP |
| Input Voltage | 5.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Power Load Switch Type | High Side |
| Packaging | Each |
| On State Resistance | 0.045ohm |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX869LEEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
