
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX703CPA+ Supervisory Circuit, Active-Low Reset, 4.75V-5.5Vin, DIP-8
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX703CPA+ Supervisory Circuit, Active-Low Reset, 4.75V-5.5Vin, DIP-8
Product details
| Threshold Voltage | 4.65V |
| No. of Supervisors / Monitors | 1Monitors |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Reset Type | Active-Low |
| Digital IC Case | DIP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Delay Time | 200ms |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX703CPA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $27.41
-70%$27.41
$8.22MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX703CPA+ Supervisory Circuit, Active-Low Reset, 4.75V-5.5Vin, DIP-8
Product details
| Threshold Voltage | 4.65V |
| No. of Supervisors / Monitors | 1Monitors |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Reset Type | Active-Low |
| Digital IC Case | DIP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Delay Time | 200ms |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX703CPA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Threshold Voltage | 4.65V |
| No. of Supervisors / Monitors | 1Monitors |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Reset Type | Active-Low |
| Digital IC Case | DIP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Delay Time | 200ms |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX703CPA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











