
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5408EEE+ Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Dual, SPI, Log (Audio), ± 30%, 2.7 V
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5408EEE+ Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Dual, SPI, Log (Audio), ± 30%, 2.7 V
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Steps | 32 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Control Interface | SPI |
| No. of Pins | 16Pins |
| Resistance Tolerance | ± 30% |
| No. of Pots | Dual |
| Product Range | Dual 32-Tap Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Log (Audio) |
| End To End Resistance | 10kohm |
| Temperature Coefficient | 35ppm/°C |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Potentiometer IC Case Style | QSOP |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5408EEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5408EEE+ Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Dual, SPI, Log (Audio), ± 30%, 2.7 V
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Steps | 32 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Control Interface | SPI |
| No. of Pins | 16Pins |
| Resistance Tolerance | ± 30% |
| No. of Pots | Dual |
| Product Range | Dual 32-Tap Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Log (Audio) |
| End To End Resistance | 10kohm |
| Temperature Coefficient | 35ppm/°C |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Potentiometer IC Case Style | QSOP |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5408EEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Steps | 32 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Control Interface | SPI |
| No. of Pins | 16Pins |
| Resistance Tolerance | ± 30% |
| No. of Pots | Dual |
| Product Range | Dual 32-Tap Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Log (Audio) |
| End To End Resistance | 10kohm |
| Temperature Coefficient | 35ppm/°C |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Potentiometer IC Case Style | QSOP |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5408EEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






